Znalezienie naprawdę dobrych słuchawek nie jest rzeczą prostą. Naszą listę ułożyliśmy więc w taki sposób, by osoby z budżetem do 1000 zł znalazły najlepszej jakości sprzęt (z uwzględnieniem jego przeznaczenia).
Zanim zaczniesz poszukiwać swojego wymarzonego sprzętu, należy zacząć od krótkiego wprowadzenia. Słuchawki dzielimy na:
W wyborze słuchawek należy uwzględnić pięć cech, które pozwalają uzyskać najbardziej odpowiadający nam efekt:
Słuchawki zamknięte, dynamiczne. O dobrym, ciepłym brzmieniu i naturalnej barwie. Sprawdzą się podczas odsłuchiwania całych albumów. Wygodne oraz z dostateczną izolacją, aby samochody za oknem nie przeszkadzały w trakcie słuchania muzyki. Dość długi kabel, bo aż 3 metry.
Zamknięte i dynamiczne. Efektowne na planie basowym. Zachowają bardzo dobrą jakość dźwięku zarówno przy odsłuchach muzycznych, jak i oglądaniu filmów oraz podczas gry na komputerze. Wygodne i wciąż z odpowiednią izolacją. Kabel mają znacznie krótszy od poprzednich – 1,2 metra.
Otwarte i dynamiczne. Dźwięk jest bardzo dobrej jakości, brzmienie realistyczne i naturalnie wyważone. Model charakteryzuje się dobrą sceną, a napędzanie nie jest trudne i posiada dodatkowe wzmocnienie. Kwestia wygody jest nieco bardziej złożona – by przywyknąć do welurowych padów potrzeba nieco czasu. Z powodu otwartej konstrukcji mają gorszą izolację. Długość kabla to 3 metry.
Sprzęt doskonały dla graczy. Bardzo wygodny, ale gorsza izolacja, dobry mikrofon z funkcją wyciszania po złożeniu. Elegancki design, czyste brzmienie o dobrej scenie i sporej uniwersalności. Konstrukcja jest zamknięta i dynamiczna. Kabel – 2 metry.
Słuchawki bardziej sprofilowane do pracy studyjnej i pianin cyfrowych, choć oczywiście poradzą sobie równie dobrze w innych okolicznościach. Odpowiednio dobrane pady, kable i tor pozwolą zagrać im rolę akustycznego punktu odniesienia. Konstrukcja zamknięta i dynamiczna. Brzmienie jest równe i klarowne, nastawione na eksplozję wokalu. Całkiem wygodne. Kabel złożony z dwóch części – 3 metrów prostych i 5 metrów spiralnych.
Solidna konstrukcja, dzięki której słuchawki są lżejsze, a muszle obracają się o 180 stopni. Odpowiednie do nagrań studyjnych. Sprawdzą się zarówno w użyciu profesjonalnym, jak i rozrywkowym. Konstrukcja zamknięta i dynamiczna. Dźwięk rozchodzi się klarownie, nastawione są na bas i sopran. Całkiem dobra scena na szerokość. Dość wygodne i o odpowiedniej izolacji.
Słuchawki o znacznie większym potencjale. Mają sporą rezerwę akustyczną. Konstrukcja półotwarta i dynamiczna. Żywiołowy dźwięk o optymalnych właściwościach dźwiękowo-scenicznych. Napędzanie posiada złożone wzmocnienie, które po dobrym rozeznaniu pozwoli wyciągnąć najlepsze efekty. Duże pady zapewniają dobre ułożenie na uszach.
Trochę specyficzny sprzęt posiadający wszakże wyjątkowe element – możliwość zmiany padów. Są to słuchawki neutralne i analityczne, które mocno naciskają na zminimalizowanie dodatkowych efektów. Konstrukcja jest otwarta i dynamiczna. W zależności od padów będzie też inne brzmienie: standardowe – bardziej liniowe granie z zacięciem neutralno-analitycznym; alternatywne – bardzo mocne zejście basu, ocieplone, z odpowiednią głębią. Dobry klimat i nasycenie dźwięku. Dodatkowe wzmocnienie napędzania. Słabym punktem jest tu ich niewystarczająca izolacja.
Słuchawki studyjne monitorowe. Zwarte, o zamkniętej konstrukcji, która eliminuje niepożądane rezonanse. Słuchawki stworzono w taki sposób, aby zapewniały wysoką jakość brzmieniową oraz precyzyjny obraz stereo. Dobry bas. Przetwornik o średnicy 45 mm pozwala na szerokie pasmo przenoszenia (15–28000 Hz). Sprzęt przeznaczony do profesjonalnych nagrań studyjnych.
To lekkie słuchawki z otwartą konstrukcją, pozwalające na piękną głębię planu dźwiękowego i odpowiednie odwzorowanie przestrzeni. Wyróżniają się dobrym przetwarzaniem niskich tonów. Duże nauszniki zapewniają wygodę nawet przy wielogodzinnym użytkowaniu. Sprzęt sprawdzi się w najbardziej wymagających profesjach.
Zdj. główne: Jason Leung/unsplash.com